Späť do obchodu

Registrácia

Najväčšie ekologické katastrofy, ktoré zasiahli svet v roku 2020

Najväčšie ekologické katastrofy, ktoré zasiahli svet v roku 2020

Rok 2020 sa zapísal do histórie nielen kvôli pandémii, ktorá zmenila životy všetkým po celom svete. Na zoznam sa určite zapíšu aj ekologické katastrofy, ktoré sa v minulom roku stali a ktoré ohrozili nielen ľudí, ale celé životné prostredie. Prinášame súhrn zopár najväčších prírodných katastrof v roku 2020.

Rozsiahle požiare

Zasiahli Amazonský prales, Austráliu, Rusko, zničili veľkú časť lesov a okrem devastačných účinkov na prírodné ekosystémy a úmrtia niekoľkých druhov živočíchov, spôsobili lesné požiare aj výrazné zhoršenie kvality ovzdušia. Požiare sa podľa odborníkov budú objavovať čoraz častejšie, klimatické zmeny a zvyšovanie priemernej teploty prináša so sebou obdobia sucha a rozsiahlych požiarov.

Kontaminované vody Tichého oceána na v ruskej Kamčatke

V obľúbenej lokalite pre surferov začala zapáchať voda, sfarbila sa a spôsobila im zdravotné problémy ako strata zraku, horúčky či bolesti hlavy. Čierny sopečný piesok na pláži Khalaktyrsky bol plný stoviek mŕtvych morských živočíchov. Vlny Tichého oceánu, milované turistami a športovcami, začali toxicky zapáchať. Zistilo sa, že voda bola v tejto oblasti kontaminovaná nebezpečnými látkami. Kontroly ukázali, že vo vode stúpli hladiny fenolov a zvýšila sa aj koncentrácia ropných produktov vo vode. Organizácia Greenpeace Rusko začala vyšetrovanie veľkej prírodnej katastrofy, ktorá zničila 95 percent života na morskom dne. Kontaminácia vody bola na vysokej úrovni a dlho bez povšimnutia úradov.

Maurícius pod čiernou škvrnou

O ekologickej tragédii, ktorá sa udiala koncom júla pri pobreží ostrova Maurícius sme už u nás písali (prelink na článok /sorb-blog/sorb-blog/). Havarovaný tanker spôsobil únik ropných látok a vykurovacieho oleja do mora. Množstvo, ktoré uniklo, predstavuje asi 1000 ton nebezpečných látok, ktoré ohrozili vzácnu flóru a faunu obľúbeného ostrova. Vláda afrického štátu Maurícius vyhlásila stav environmentálnej núdze, na mieste pomáhali organizácie a jednotlivci z celého sveta. Podarilo sa odčerpať zvyšnú časť ropnej látky z havarovanej lode predtým, ako sa dostala do mora. Škody na životnom prostredí boli ale nevyčísliteľné.

Únik dieselového paliva v Rusku

Jedna z najväčších ekologických katastrof minulého roka sa mala podľa informácií médií stať 29. mája, keď došlo v areáli tepelnej elektrárne NTEC k úniku dieselového paliva zo zásobníka. Vylialo sa vyše 21-tisíc ton ropných produktov, ktoré následne znečistili rieky Daldykan a Ambarnaja a potok Bezymiannyj. Koncentrácia škodlivých látok bola prezentovaná vo vysokých číslach. Ropné látky sa podľa informácií z médií dostali aj do ľadovcového jazera Piasino a ohrozili ekologickou katastrofou aj Karské more.

Únik nebezpečných látok na strednom Slovensku

Na záver spomenieme ekologickú haváriu, ktorá sa odohrala začiatkom roka 2020 vo februári v katastri obce Čabradský Vrbovok. Na mieste došlo k úniku nebezpečných látok v objeme cca 3 000 kubických metrov. Nebezpečné látky sa rozliali nielen po okolitých pozemkoch, dostali sa aj  do miestneho potoka a hrozilo riziko znečistenia podzemných vôd, studní a pôdy.

V takýchto situáciách je dôležité reagovať rýchlo a hlavne priateľsky k prírode.

Pomoc pri úniku nebezpečných látok

Väčšina prírodných katastrof, ktoré sme spomenuli, má spoločnú jednu vec – ohrozili životné prostredie únikom nebezpečných látok. SORB®XT je 100% organický, bezpečný, rýchly a multifunkčný absorbent, ktorý je možné použiť na všetky povrchy pri úniku nebezpečných látok. Absorbuje päťnásobok svojej váhy a zabraňuje tomu, aby sa kontaminácia rozšírila.

Ekologický multifunkčný absorbent na ochranu životného prostredia

Či už ide o únik chemikálií do vody, pôdy alebo na pracovisku, absorbent SORB®XT je ekologickou voľbou. Samotné chemikálie sú pre životné prostredie nebezpečné, a preto sa absorbent SORB®XT skladá čisto z prírodných zložiek a nemá žiadne vedľajšie účinky pre ľudí, ktorí ho používajú ani pre životné prostredie, ktoré sa snaží chrániť.

SORB®XT je z hľadiska bezpečnosti, použiteľnosti a účinnosti, akreditovaný aj Ministerstvom životného prostredia SR. Absorbuje oleje, mazivá, farby, laky, pohonné látky, palivá, chemikálie a emulzie. Jeden prírodný absorbent pre všetky povrchy a úniky látok.

Zdroj: tvnoviny.sk, topky.sk, shmu.sk

Späť do obchodu

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie