Späť do obchodu

Registrácia

Environmentálna tragédia na ostrove Maurícius: Ako riešiť takéto havárie ekologickou cestou?

Environmentálna tragédia na ostrove Maurícius: Ako riešiť takéto havárie ekologickou cestou?

Určite už každý z vás zachytil tragickú správu o krásnom africkom ostrove Maurícius. Dovolenkový raj s priezračnou tyrkysovou vodou, piesočnatými plážami a koralovými útesmi sa premenil na nočnú moru obyvateľov tohto ostrova.

Všetko sa začalo nehodou japonskej lode MV Wakashio, ktorá 25. júla narazila na plytčinu nachádzajúcu sa pri koralovom útese. Trhlina, ktorá vznikla na lodi spôsobila veľké problémy. Po týždni z nej začali unikať ropné nebezpečné látky. Loď totiž prevážala 4-tisíc ton ropných látok.

Aj keď sa japonská spoločnosť snažila zabrániť väčšej katastrofe a  väčšinu látky z lode odčerpali, do oceánu medzičasom uniklo asi 1000 ton ropných látok. O tejto tragédii informovali všetky svetové médiá. Loď sa krátko po odčerpaní zlomila na dve časti, informoval o tom Reuters.

Vedci upozorňujú na ekologickú katastrofu, ktorá nepriniesla ešte všetky obete a nie je známe, v akom rozsahu bude zničený život v oceáne. Prvé smutné správy prišli v posledných dňoch. Na pobreží sa našlo viac ako 20 zahynutých delfínov. Krajina sa nachádza v environmentálnej núdzi.

Organické asorbenty dokážu zachrániť prírodu

Otázka znie, ako riešiť takéto ekologické katastrofy? Na trhu existujú produkty, ktoré dokážu z vodnej hladiny dostať nebezpečné látky ekologickou cestou. Už na základnej škole nás učili, že olejové látky sa držia na hladine. Na africkom ostrove nevznikla prvá ropná škvrna, je preto dôležité o tejto problematike hovoriť.

Sorb je organický absorbent, ktorý dokáže odstrániť z kontaminovaného miesta nebezpečné látky, ako – oleje, ropu, naftu, farby, mazivá, kyseliny, letecký benzín i lodnú naftu. Pri klasických povrchoch sa najčastejšie používa sypká verzia absorbentu, ktorá je v tomto prípade praktickým riešením. Čo ale v prípade kontaminovanej vodnej hladiny?

Ekologické bariéry zabránia šíreniu kontaminácie na vodnej hladine

Sorb, organický ekologický absorbent, dokáže nielen zabrániť šíreniu ropnej škvrny na vodnej hladine, ale aj následne absorbovať ropu a iné nebezpečné látky. Na zabránenie šírenia ropnej škvrny by sa dali využiť PP bariéry a pásy na vodnú hladinu, PP OIL BARIER na vodnej hladine pláva a koncentruje do seba ropnú látku. Po nasiaknutí ropnej látky zostáva látka vo vnútri bariéry, a tak nedochádza k ďalšiemu šíreniu, ale látka je postupne nasiaknutá.

Pri veľkých kontaminovaných plochách, ako v prípade prírodnej katastrofy na Mauríciuse, je možné integrovanými karabinami spojiť viacero bariér a vytvoriť tak veľký okruh okolo ropnej škvrny. Na hladine dokáže bariéra plávať niekoľko mesiacov, látku do seba nasiakne behom pár sekúnd. Jeho najlepšou vlastnosťou je hlavne v prípade ekologických havárií fakt, že je organický, absolútne neškodí živočíchom, rastlinám a životnému prostrediu.

Absorbčné vankúše pomôžu pri menších kontaminovaných plochách

Pri malých kontaminovaných plochách sa dajú použiť Sorb absorbčné vankúše alebo hadice, ktoré umiestnite priamo na kontaminovanú oblasť a oni do seba vsiaknu všetky nebezpečné látky, ktoré unikli alebo unikajú. Na vodnej hladine takýto absorbčný vankúš pláva, látka sa do neho vsiakne a zostane uzatvorená. Taktiež platí, že ide o ekologickú voľbu a vankúš či podložky neohrozujú žiadnym spôsobom životné prostredie.

Späť do obchodu